piątek, 11 października 2013

Biżuteria - dlaczego z drewna

Biżuteria z drewna to doskonała alternatywa dla osób, których dotknęła taka przypadłość jak alergia na nikiel. Bolesne szczególnie dla miłośniczek błyskotek ;)

Na rynku dostępnych jest mnóstwo materiałów oraz biżuterii z metali - rzekomo - antyalergicznych. Niestety prawda jest taka, że jeśli ktoś cierpi na bardzo silną alergię na nikiel (tak jak ja), nawet wysokiej próby srebro oraz stal chirurgiczna nie poratuje. 
I tak z kolei:
  • Seria stali 200 zawiera chrom, nikiel i mangan,
  • Seria stali 300 zawiera chrom i nikiel,
  • Seria stali 400 zawiera chrom,
  • Seria stali 500 zawiera niski poziom chromu.
W medycynie najczęściej stosuje się serię 300, gdyż nie wydziela ona związków niklu do organizmu i u większości ludzi nie powoduje uczuleń. Jednak większość to nie wszyscy...
Alergolog i dermatolog wyjaśnili mi, że bardzo często uczuleniu na ten metal towarzyszy alergia na chrom oraz kobalt.
Nie martw się, jeśli Twoja alergia nie jest aż taka silna, stal chirurgiczna bądź nawet stopy metali antyalergicznych powinny wystarczyć - każdy musi sam przetestować co może nosić.

Doszłam do wniosku, że biżuteria drewniana będzie bezpieczna. Oczywiście o ile jest naturalnie wykończona, bez chemii - mowa tu szczególnie o lakierach poliuretanowych.
Od dłuższego czasu noszę pierścionki i wisiorki, które zrobiłam, i muszę powiedzieć, że nic mi nie dolega :) Świadomość, że noszę w 100% naturalną biżuterię wywołuje u mnie uśmiech każdego dnia.

 Jestem bezpieczna nosząc swoje drewienka :)

W Polsce noszenie takiej biżuterii nie jest jeszcze takie popularne, w USA natomiast bardzo.
Oto kilka propozycji od znanych designerów:

Mr. Lentz’s Hand-Carved Wooden Jewelry - czyli drewno, mech i trawa :)
Design by Anthony Roussel
Piękno prostoty, czyli pierścionki made by Ian Gill
~~*~~
Półfabrykaty - ważna rzecz

Wiadomo, że kolczyki potrzebują bigli, z kolei wisiorki krawatek bądź zawieszek. Tu ratunkiem będzie tytan. Jest to metal w 100% hypoalergiczny, obojętny dla organizmu człowieka. Niestety w Polsce możemy kupić jedynie bigle, w dodatku na zamówienie w "tytanowej" pracowni artystycznej. Jeśli będziemy mieć szczęście, uda nam się w takiej pracowni załatwić kilka półfabrykatów, ale to nic pewnego. Tytanowe materiały (niestety będą to tylko bigle, sztyfty, baranki i szpile) możemy kupić w amerykańskich sklepach internetowych:


oraz w angielskim

Czasami coś ciekawego można znaleźć na znanym wszystkim

~~*~~
Jak dbać o biżuterię z drewna?

#1 Nie narażaj na kontakt z wodą !
Nawet bardzo dobrze zabezpieczone drewno często moczone bardzo szybko się zniszczy. Dla jednych to duża wada, a dla innych to nie problem, wystarczy zdjąć pierścionek przed każdym myciem rąk, lub wisior przed kąpielą. 
#2 Odświeżaj !
Drewno należy pielęgnować i co jakiś czas warto naszą biżuterię odświeżyć. Olejowaną należy traktować olejami: kameliowym, lnianym, tungowym, z orzecha włoskiego lub nawet oliwą z oliwek. Z kolei woskowaną - woskiem, najlepiej pszczelim, może być ten przeznaczony do pielęgnacji mebli, oczywiście o ile jest w 100% nietoksyczny.

#3 Foto-instrukcja
Olej kameliowy możecie kupić tu.
Na koniec warto ją jeszcze wypolerować filcem.

ENJOY YOUR WOODEN JEWELLERY!

5 komentarzy :

  1. O, widzę u Was olej kameliowy :) Powinnaś też napisać o jego cudownych właściwościach co do cery,włosów. Biżuteria....hmm jesteście w tym dobrzy, naprawdę dobrzy. Na szczęście nikt u nas nie ma alergii ale serdecznie współczuję tym którzy ją mają. O tym egzotyku dla Was pamiętam, tylko nie mogłem się dostać do piwnicy bo nam zalało ;(
    Ściskam
    Red

    OdpowiedzUsuń
  2. Olej kameliowy jest doskonały :) Nie będę pisać o jego zastosowaniu w kosmetyce bo nie o tym ten blog, ale owszem jest to świetny produkt również do tych celów :)
    O kurczę zalało Wam piwnicę? Współczuję ...
    Dzięki za komentarz :)
    Pozdrawiamy serdecznie,
    Nev&Kell.

    OdpowiedzUsuń
  3. To jest piwnica w bloku i na szczęście woda nie doszła do naszej piwnicy ale zalała cały korytarz i odcięła mi dostęp do drewna.
    Red

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny artykuł! Ostatnio zakochałam się w biżuterii z drewna, ale niestety nie miałam pojęcia jak o nią dbać (czyścić, konserwować, itp.) Dziękuję, że poruszyłam ten temat w swoim wpisie, bo niestety w internecie jest na ten temat bardzo niewiele informacji. Dziękuje i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Zostawcie ślad. Bardzo lubimy czytać Wasze komentarze, dają pozytywnego kopa do dalszego blogowania :)
Dziękujemy :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka