Szafa made by Derva skończona !
Było przy niej duuużo roboty. Efekt jest satysfakcjonujący, bynajmniej ;)
Było przy niej duuużo roboty. Efekt jest satysfakcjonujący, bynajmniej ;)
Wykonana jest z litej sosny, głęboko strukturyzowana/szczotkowana, barwiona olejami na ciekawy jakby "mroźny" kolor. Wnętrze jasne, lekko bielone.
Strukturyzowanie, barwienie i przecieranie podkreśliło piękny słój leżący - flader.
Zresztą sami zobaczcie :)
Na tych zdjęciach widać jak GŁĘBOKA jest struktura.
P.S. Zdjęcia z workshopa, kiepskie oświetlenie, niebawem zamieścimy fotki dwóch takich szaf z ich miejsca docelowego.
Pozdrawiamy,
Nev & Kell.
Fajne szafy, widzę, że duży kaliber drewnianych cudeniek przeważa. :) Zachwyca mnie Wasza wszechstronność. :)
OdpowiedzUsuńMam prośbę. Na początek chciałam podziękować, że zdecydowaliście się dołączyć do obserwatorów mojego bloga! :) To było bardzo miłe, jak się tam wyświetliliście, mimo że tematyka raczej nie Wasza. A prośba dotyczy najświeższego posta. Na zdjęciach widać drewnianą ławę. Chciałabym się dowiedzieć, jakie to drewno (jeśli da się po tych fotkach rozpoznać) i jak zedrzeć lakier oraz położyć nową ochronę na surowe drewno, żeby ława zyskała nowy blask, ale też żebym jej nie skaleczyła. Będę wdzięczna za rady od Was lub sprawdzone linki w temacie. :) Pozdrawiam, Julia. :)
Witaj Julio :)
UsuńChodzi o blat który widać w Twoim najnowszym poście?
Jest to sosna. Nie wiem czym jest potraktowana, ale strzelam że poliuretanem :P Można to drzeć papierem ściernym do surowego drewna, lub użyć chemii do usuwania starych powłok.
Jeśli nie masz szlifierki, takie ręczne darcie będzie mordęgą i nie polecam. Szybko się zniechęcisz. Po użyciu chemii zeskrobujesz stary lakier i szlifujesz drewno wzdłuż słojów (do 100% surowego). Nie wiem w jakim blat jest stanie, ale pewnie zaczniesz od papieru 80/100, potem 120 i myślę że spokojnie wygładzenie 150/180 wystarczy. Pamiętaj tylko o trzymaniu się kierunku słoja.
Czym wykończyć? Osobiście uwielbiam iglaki pobielone, w stylu skandynawskim. Powstrzymuje to ciemnienie, którego z kolei nie cierpię ;) Można użyć farby akrylowej, oleju, olejowosku... Wszystko zależy od tego jakiej jakości powierzchnię chcesz uzyskać. Ewentualnie lakier akrylowy. Poliuretanu nie polecam bo ohydnie przyżółca, a te które tego nie robią są wyrobami profesjonalnymi pod natrysk :P
Jak potrzebujesz abym coś sprecyzował - pytaj.
Pozdrawiam :)
Kellur
To nie może być sosna. Tzn nie dam sobie ręki uciąć, ale ta powłoka nie nadaje koloru, to drewno taki ma. Zrobię zdjęcia ławy w całej okazałości, bo dół ma niczym niepowlekany, więc pewnie lepiej będzie można ocenić. :) Nie mam żadnych narzędzi w kierunku obróbki drewna, więc wchodzi w grę tylko ręczna robota. ;) A jaką chce uzyskać powierzchnię: w 100%. Nie chcę zmiany koloru, tylko nową warstwę ochronną. Pies mi na ławę wskakiwał i ją podrapał, a także wielkim płatami oderwała się ta powłoka w części, w której używam najczęściej, czyli jako biurko. Dzięki za poradę, może będziesz miał coś dodania, jeśli się okaże, że to jednak nie sosna. No chyba że ta ława jest już taka stara (dostałam od nieteściowej i jest z odzysku), że ta sosna tak ze starości wygląda, chociaż... Moja mama ma tylko sosnowe meble i jej sosna się inaczej "starzeje". No i przede wszystkim to mega ciężki mebel, drewno masywne, a sosna jest delikatniejsza.
UsuńMiało być: w 100% naturalną (kolorystycznie) - zjadłam myśl! :)
UsuńWysłałam album ze zdjęciami na maila! :)
UsuńTo na bank sosna, wystarczy spojrzeć na sęki. Dół nie jest powlekany i jest jaśniejszy? Normalne, sosna ciemnieje głównie tam, gdzie narażona jest na działanie promieni słonecznych. Mogę pokazać naszą boazerię :P A jeśli ława jest spora to ma prawo być ciężka, nawet sosnowa.
UsuńJeśli nie masz narzędzi, zostaje kupić wspomniany środek do usuwania powłok. Chcesz uzyskać naturalny efekt - czy pokryjesz lakierem, czy olejem lub olejowoskiem, sosna i tak zawsze będzie żółknąć z biegiem czasu. Musisz się zastanowić czy pozwolić ławie żółknąć, czy lepiej zabarwić ją lub wybielić.
Koniecznie prześlij zdjęcia całego mebla a Kell prawdę Ci powie ;)
Nev.
O nie zauważyłam wpisu :P
UsuńZerkniemy, poradzimy. Odpiszemy późniejszym wieczorkiem ze względu na chwilowy brak czasu :)
Nev.
Spoko, nie śpieszy się. :) Zabiorę się za nią pewnie w nowym miejscu dopiero, jak będą działać roboty remontowe. :) I dzięki za w ogóle zaangażowanie. Zwróćcie uwagę na wnętrze szuflady - do niej nie dociera światło, a jest inna niż sosna. Kurde, nie powinnam się tak upierać jako noob, ale sosna to jedyne drewno, ktore znam i widziałam, jak wygląda po latach, a to wygląda inaczej. Oczywiście dąb też mi nieobcy, ale w obróbce można zastosować takie triki, że pewnie tylko znawcy potrafią rozpoznać drewno. :)
UsuńMiłego dnia! Też zabieram się za robotę. :)
Wydaje mi się że szuflady właśnie nie są sosnowe... ;)
UsuńW przeciwieństwie do blatu
Kell
Chyba nie wiem, jak zaprezentować blat, żeby zasiać ziarno wątpliwości. :)
UsuńAle dzięki.:) Jak będę się skłaniać do remontu stołu, to sobie tu wrócę. :) Może jeszcze znajdę na yt jakiś instruktaż. Bo słowo słowem, ale warto zobaczyć, jak to się robi. :)
Tu masz filmik, może nie jest jakiś wypasiony, ale coś tam pokazuje, jak wydrapać starą powłokę po nałożeniu chemii do usuwania
Usuńhttp://www.youtube.com/watch?v=ktwKLn9jgGs
Nev.
Super wyszło ;)
OdpowiedzUsuńa co do zdzierania, to ja bym od papieru 60 zaczęła, albo co najwyżej od 80ki :) Zresztą każdy ma swoje sposoby :) mi chemia nie pasuje :) jakoś jej nie lubię i już :)
Serdecznie pozdrawiam
Nikt nie lubi chemii, ale weź i drzyj ręcznie taką powierzchnię i zakamarki :P
Usuń:)
Nev.